Akıllı Cep Telefonları, El Sinirlerine Olumsuz Etki Yapıyor

Uzmanlar tarafından akıllı cep telefonlarına bağımlı olanların el sinirleri ile ilgili sağlık sorunları yaşayabileceği hususunda uyarılar yapılıyor.

Akıllı Cep Telefonları, El Sinirlerine Olumsuz Etki Yapıyor
Akıllı Cep Telefonları, El Sinirlerine Olumsuz Etki Yapıyor Şener Koştu
Uzmanlar tarafından akıllı cep telefonlarına bağımlı olanların el sinirleri ile ilgili sağlık sorunları yaşayabileceği hususunda uyarılar yapılıyor. 
 
Nöroloji Uzmanı Dr. Faik İlik ve Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Büyükgöl, akıllı cep telefonlarının etkileri hakkında yaptıkları ve European Academy Neurology 2017 uluslararası kongrede poster olarak sunulan çalışma ile ilgili bilgi verdi. Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Büyükgöl, akıllı cep telefonu kullanımında önemli artış olduğuna dikkat çekerek "Akıllı cep telefonları satış rakamlarıyla değerlendirildiği zaman günümüzde çok önemli bir seviyeye geldiği görülmektedir. Akıllı cep telefonu kullanım sayısı dünyada şu anda 1,5 milyarı aştı. Akıllı cep telefonları insan hayatını önemli ölçüde kolaylaştırsa da özellikle son yıllarda akıllı cep telefonu kullanımı giderek artıyor. 2012 yılında yapılan bir çalışmadan elde edilen veriler, akıllı cep telefonu kullanım oranının yüzde 79'a ulaştığını gösteriyor. Kısacası akıllı cep telefonu kullanımı gün geçtikçe artıyor." ifadelerine yer verdi.
 
Tuşlu Telefonlar Daha Az Etkiliyor
 
Çalışmalarında akıllı cep telefonlarının el sinirlerine yaptığı etkinin amaçlandığını söyleyen Uzm. Dr. Faik İlik de, "Çalışmamızda akıllı cep telefonlarının medyan sinir üzerine etkisini değerlendirdik. 40 akıllı cep telefonu ve 22 klasik cep telefonu kullanan 62 kişi ile birlikte çalışmalarımızı yürüttük. Çalışmamızda, akıllı cep telefonlarının sık kullanımına bağlı el kaslarındaki ağrı, fonksiyonel durum, çeşitli bilimsel skalalarla ilgili durumlar incelendi. Medyan sinir fonksiyonu da sinir ileti çalışmaları EMG cihazında sinir ileti çalışmalarıyla incelendi. Çalışmamızdan elde edilen verilere göre eski tip cep telefonlarının, akıllı cep telefonuna göre medyan sinir üzerine daha az etki yaptığı tespit edildi. Çalışmamızdan elde edilen diğer bir ilginç sonuç ise akıllı cep telefonlarının kullanım sıklığı arttıkça etkilenme daha fazla olmaktadır. Bu nedenle de akıllı cep telefonlarını özellikle bağımlılık düzeyinde kullananların sağ el dış parmaklarında uyuşma olduğu takdirde elekrofizyolik inceleme yapılması gerekir. Bu rahatsızlığı yaşayanların nöroloji uzmanları tarafından takip edilmesinde fayda vardır." dedi. 
 
Hareketli Kaslarda Fonksiyonel Bozukluğa Yol Açıyor
 
Uzman Dr. İlik, "Akıllı cep telefonlarının kullanımı sırasında medyan sinir, bizim karpal tünel denilen bilek seviyesinde bir noktada sık harekete bağlı sıkışma yaşanabilir. Bu sıkışma sonucunda da bu sinirin devamında hareket eden kaslarda fonksiyonel bozukluk olabilmektedir. Ayrıca duyusal bozukluklarda histe azalma, yanma, karıncalanma gibi semptomlar da olabilir. Sonuç olarak akıllı cep telefonlarının eski tip telefonlara göre kullanımı kolay ve fonksiyonel olmasına rağmen birçok sosyal uygulamaya istinaden akıllı cep telefonlarının kullanımı çok fazla artmıştır. Bu nedenle de akıllı cep telefonlarının kullanımına sınır getirilmesinin el sinirlerine büyük yararı olacaktır." şeklinde açıklamalarda bulundu. 
akıllı cep telefonu el medyan sinir sistemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor 2018 17 Haziran Son Bölümde Neler Yaşandı, Eleme Adayları Kimler Oldu?
Survivor 2018 17 Haziran Son Bölümde Neler Yaşandı, Eleme Adayları Kimler Oldu?
Bu Habere Sadece 40 Yaş Performansıyla 120 Yıl Yaşamak İsteyenler Davetli!
Bu Habere Sadece 40 Yaş Performansıyla 120 Yıl Yaşamak İsteyenler Davetli!