GÜNDEM

Adana’da DEAŞ Operasyonunda İki Kritik İsim Yakalandı

Adana’da yapılan DEAŞ operasyonundan iki terörist yakalandı. Teröristlerin DEAŞ terör örgütüne silah ve teçhizat temin eden yönetim kadrosundan oldukları öğrenildi. Teröristlerin yapılan sorgulamasında çok önemli bilgiler de verdiği belirtildi.

DEAŞ’a yönelik Adana’da düzenlenen operasyonlarda Lübnan uyruklu Danimarka vatandaşı Mahamad Laban ve Irak uyruklu İsveç vatandaşı Mohammed Tefik Saleh yakalandı. Yakalanan iki DEAŞ’lı teröristin, terör örgütü DEAŞ’ın üst düzey yönetim kadrosunda oldukları, örgüte para akışı, silah ve teçhizat sağladıkları öğrenildi.

ÖNEMLİ BİLGİLER VERDİLER

Adana’nın Seyhan ilçesinde bir otelde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Adana Emniyet Müdürlüğünün ortak çalışması ile yakalanan ve terör örgütü DEAŞ’a üye oldukları belirlenen iki terörist, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanan 45 yaşındaki Laban ve 38 yaşındaki Saleh, 10 gün süren sorgularında polis ekiplerine önemli bilgiler verdi.

ÖRGÜTÜN ÜST DÜZEY İSİMLERİ ARASINDA YER ALIYOR

İki teröristin sorgusuna İngilizce ve Arapça tercümanlar da katıldı. Şüphelilerin aramalarında bulunan görüşme ve görsel dökümanlarda, dijital malzemelerdeki örgütsel yazışmalarda uzman polisler tarafından incelemeler yapıldı. İki teröristin de örgütte üst düzey yöneticiler arasında yer aldığı öğrenildi.

HAVADAN KEŞİFLER YAPTILAR

Polis ekipleri 2014 yılında Suriye’ye giden Laban’ın yanında drone adı verilen hava aracını da götürdüğü burada örgüt elemanlarına eğitim verdiği bilgisi de geldi. Havadan keşif yapan teröristlerin bu keşifler doğrultusunda saldırı planı yaptığı da gelen bilgiler arasında yer aldı.

AVRUPA’DA EYLEM PLANI YAPIYORLARDI

İki zanlının Türkiye’de sahte kimlik kullandıkları, son üç ay boyunca Suriye’de yoğun olarak silah ve patlayıcı eğitimi aldıkları, Avrupa’da sansasyonel eylem hazırlığı yaptıkları da öğrenilen bilgiler arasında. Teröristlerin üstlerinden sahte mülteci kimlikleri ve pasaportları çıkan teröristlerin gerçek kimliklerini ise Türkiye’deki başka bir ilde bıraktıkları belirtildi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top