DÜNYA

ABD Başkanı Kim Oldu? Seçim Sürecinde Neler Yaşandı?

ABD Yeni başkanını seçiyor… 8 Kasım’da başlayan oy verme süreci ve oyların sayılma süreci 9 Kasım’da sona erecek ve ABD yeni başkanını kucaklayacak.

Sadece ABD’yi değil bütün Dünya’yı ilgilendiren bir olay olan ABD başkanlık seçimi yarışı, bütün polemikler ve iddialara rağmen temiz geçen bir seçim yarışı sonunda bugün tamamlanıyor.

ABD Başkanı Kim Oldu?

Sabahın ilk saatlerinde cevabını bulacak olan bu soru, şu anda tüm Dünya üzerinde en çok aratılan sorulardan birisi. Tüm Dünya ülkeleri merakla yeni ABD başkanının kim olacağı sorusunun cevabını bekliyor. İstatistiklere göre Demokratların adayı Hillary Clinton önde gidiyor. ABD’nin ilk kadın başkan adayı olma etiketini taşıyan Hillary Clinton, ABD’nin skandallarla ünlü 42. Başkanı Bill Clintonın da eşi olma özelliğini taşıyor. Eşinden dolayı ve daha önce yaptığı ABD Dış işleri bakanlığı görevinden dolayı oldukça tecrübeli bir aday olan Hillary Clinton başkanlığa oldukça yakın görünse de Cumhuriyetçilerin Başkan adayı, iş adamı Donald Trump‘ın da en az kendisi kadar iddialı olduğu bilinen bir gerçek. Seçimin son dakikalarına kadar yapılan kamu oyu araştırmaları ve anketlerde ikili arasındaki oy farkının çok az bir oranda olduğu gözükmekte idi. ABD’nin 45. başkanının seçileceği başkanlık seçimlerinde, yaklaşık 120 milyon ABD vatandaşının oy kullanması bekleniyor.

George Washington ile başlayan ABD başkanlık yarışı serüveninin son 10 yılında 5 kez demokrat parti 5 kez de Cumhuriyetçi parti adayları başkanlığı kazandı. Şu an görevini teslim etmek üzere seçim sonuçlarını bekleyen Obama ise bir Demokrat Parti adayı idi. Şu an 55 yaşında olan Obama, ABD’nin en genç başkanlarından birisiydi. Bugün seçimin en güçlü adaylarından birisi olan Donald Trump, siyasetin içinden gelen birisi değil. Başarılı bir iş adamı olan Trump, dünyanın en zengin kişilerinden birisi. Türkiye’de Trump Towers isimli Rezidans ve Alışveriş merkezi kompleksinin de Trump ailesinin olduğu bilinmekte.

00:10 – Trump’dan Şok İddia

ABD’de sandıklar henüz kapanmamışken başkan adayı Trump, şok bir iddia ortaya attı. Çeşitli seçim merkezlerinden gelen bilgilere göre oylama makinelerinin Cumhuriyetçilere verilen oyları Demokratlara verilmiş gibi değiştirdiğini söyleyen Trump, bunu araştırdıklarını söyledi.  Bununla ilgili Nevada mahkemesine başvuran Trump, olumsuz yanıt aldı. Fox Tv kanalına bağlanan Trump, sunucunun “Yani seçimler bugün bitmez mi?” sorusuna, “Neler olup bittiğine bakmak lazım” diyerek yuvarlak yanıt verdi.

2016 – ABD Seçim Sonuçları

Türkiye Saati ile 03:05 itibariyle oyların % 1’i sayıldı. Buna göre alınan oy oranları:

Clinton: % 47
Trump: % 49

03:16 – Oy sayımına başlanan ilk 4 eyalette açılan ilk sandıklarda Trump önde gidiyor.
07:38 – Oyların % 68’i sayıldı. Trump ile Clinton arasındaki oy farkı 1 milyonun üzerinde.
09:30 – ABD’nin yeni başkanı Trump oldu.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top