DÜNYA

30 Ülkede Hacker Şebekelerine Savaş Açıldı!

30 farklı ülkedeki polis örgütleri, siber saldırılar düzenleyen hackerlar için operasyon başlattı.

Birçok ülkenin 4 yıldır yaptığı hazırlığın ardından, hacker şebekeleri tarafından kullanılan “Avalanche” teknik platformuna yönelik 30 ülkede eş zamanlı olarak operasyonlar düzenlendi.

FBI DEVREYE GİRDİ

Avrupa polis örgütü Europol tarafından yapılan basın açıklamasında, Almanya polis örgütünün liderliğinde Amerikan Polis Örgütü FBI ve Avrupa Polis Örgütü Europol’ün de aralarında bulunduğu 30 ülke polis örgütü ve savcılarının da aralarında bulunduğu büyük bir operasyona başlandığı belirtildi.

37 NOKTAYA BASKIN DÜZENLENDİ

Dünyanın farklı bölgelerinde 37 farklı noktaya düzenlenen baskınlarda 5 kişi tutuklandı ve 39 servera el koyuldu. 221 serverın çalışması bloke edildi.

1 MİLYONDAN FAZLA VİRÜSLÜ MAİL

Europol’den verilen bilgilere göre hacker şebekelerinin 2009 yılından beri kullandığı Avalanche platformu, hackerlar tarafından ele geçirilmiş 1 milyondan fazla virüslü maile baz oluşturuyor. Polisin açıklamalarına göre, hackerlar bu platform üzerinden değişik şifreleri ele geçirmek için “phising (yemleme)”  yaparak online banka sistemlerine yönelik olarak saldırılar gerçekleştiriyorlar.

180 ÜLKEDE BİNLERCE MAĞDUR VAR

Hacker şebekelerinin siber saldırıları karşısında 180 ülkede binlerce insanın mağdur olduğu ve bu saldırıların yüz milyonlarca euro zarara neden olduğu belirtildi.

SINIR ÖTESİ İŞ BİRLİĞİ SAĞLANDI

Avrupa Birliği’nin Güvenlik Komisyoneri Julian King, siber saldırılara karşı ancak sınır ötesi güç birliği ile karşı koyulabileceğini belirtti. Ayrıca konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda,  “Polis örgütleri de her gün yeni yöntemler geliştiren suç şebekelerine karşı özel sektörle işbirliği içinde çalışmalıdır. Bu noktada Avrupa Birliği, siber suçlara karşı günlük mücadeleye yasal düzenlemelerle katkıda bulunabilir” dedi.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberra, Gündeme ait öne çıkan gelişmeleri paylaşmak amacıyla hizmet veren bir haber sitesidir.

Site üzerindeki tüm materyaller ajans ve diğer haber kaynaklarıyla birlikte haberra tarafından üretilmekte olup, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

YASAL UYARI

Haberra.com Haber Sitesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı olarak yayı yapmaktadır. Medya sayfalarımızda bulunan ve görsel kaynaklardan derlenen haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.

BİZE ULAŞIN

Adres: FSM Cad. Beşler Plaza No: 38 B Blok Kat: 6/8 Kavacık/Beykoz – İstanbul - Turkey

Telefon: +90 216 693 11 01

E-posta: info@haberra.com

Copyright © 2017 Haberra... Günün Öne Çıkan Haberleri

To Top